Problemy z koncentracją, zapominanie o terminach, impulsywność i wybuchowość — to cechy, które wykazuje znakomita większość osób z ADHD. Związek z taką osobą z powodu wymienionych cech, może być dużym wyzwaniem. Jak zatem sprawić, aby mimo tego zaburzenia zbudować udaną relację? Poniżej wskażemy wskazówki, które zwiększą szanse.
Główne wyzwania w związku z osobą z ADHD
Jest kilka obszarów, które z reguły kuleją, gdy człowiek z ADHD chce budować długotrwała udaną relację romantyczną. Potwierdzają je zarówno lekarze psychiatrzy, jak i terapeuci, którzy uczestniczą w sesjach z takimi pacjentami: u pacjentów, którzy przychodzą na terapię częstym problemem są wahania nastroju odbierane negatywnie przez partnerów. Również niski poziom motywacji i brak chęci do działania pogarszają atmosferę w związkach ADHD-owców — mówi Paweł Sala, właściciel poradni zajmującej się pomocą w sferze psychoterapeutycznej i psychiatrycznej, INMED z Warszawy.
Wymienione wyżej trudności oczywiście nie są jedynymi, które dają się we znaki osobom, które tworzą związek z ADHD-owcem. Wspomnieć tu też należy o:
-
Problemach w komunikacji spowodowanych przez brak skupienia po stronie osoby z zaburzeniem;
-
Nieudanym życiu seksualnym, które także często ma źródła w problemach z utrzymaniem uwagi u osób z ADHD;
-
Wybuchach złości, które często prowadzą do długotrwałych kłótni i cichych dni w związkach;
Wskazówki, dzięki którym związek z osobą z ADHD będzie udany
Teraz skupmy się na konkretnych działaniach i strategiach, które pomogą uniknąć problemów, z którymi mierzą się często związki ADHD.
1. Poprawa komunikacji
Gdy już oboje wiecie, że ADHD negatywnie wpływa na wasz związek, czas to głośno powiedzieć. Zaakceptowanie tego zaburzenia jest pierwszym krokiem do budowania uczciwej, partnerskiej komunikacji.
Warto wspólnie wypracować strategie radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych. Jeśli wiecie, że atmosfera danej chwili jest napięta, że za chwilę przerodzi się w awanturę, pozwólcie sobie na refleksję. Opanujcie sytuację — pamiętajcie, że ADHD może podstępnie ujawniać się w relacjach między wami. Miejcie więc wyrozumiałość wobec siebie.
2. Wspieraj partnera ADHD-owca w realizacji jego zadań
Może się okazać, że wykonywanie niektórych czynności dla Twojego partnera wymaga nieco więcej czasu lub wkładu pracy. Okazuj mu wyrozumiałość, a jeśli on da Ci na to przestrzeń, oferuj mu swoje wsparcie.
Możesz mu przypominać o ważnych spotkaniach, terminach płatności itd. Z drugiej strony uważajcie na sytuacje, w której każde niepowodzenie będzie tłumaczone ADHD partnera. Dlatego bądźcie wobec się krytyczni.
3. Przejmij obowiązki, które są wyzwaniem dla ADHD-owca
Jeśli oboje widzicie, że partner z niektórymi zadaniami gorzej sobie radzi, zdejmijcie z niego obowiązek ich wykonywania. W każdym związku jest tak, że obie osoby mają nieco odmienne zadania. Dopasujcie wasz podział do cech partnera wynikających z ADHD.
Zaproponuj np. że będziesz zajmować się płatnościami rachunków, albo pilnowaniem terminów spotkań ze znajomymi itd.
4. Szukanie pomocy u terapeuty
Jeśli powyższe porady nie są wystarczająco skuteczne, można zacząć poszukiwania pomocy u specjalisty. Gabinet psychoterapeuty jest idealną przestrzenią, w której osoba z ADHD może zacząć pracę nad swoim zachowaniem w związku.
Równie dobrym pomysłem może być wspólne pójście do specjalisty. Na rynku działają terapeuci, którzy specjalizują się w pomocy parom, w których występuje ADHD. Terapia dla par będzie dobrym wyjściem z jeszcze jednego powodu — pokaże wam obojgu, że każdemu z was zależy na poprawie funkcjonowania w związku.
5. Zrozum istotę tego zaburzenia
Żaden z powyższych kroków niewiele wniesie do poprawy sytuacji, jeśli nie zechcesz szczerze zrozumieć istoty ADHD. To zaburzenie może wiązać się z wieloma negatywnymi zachowania, dlatego, żeby je lepiej zrozumieć, musisz dokładnie wiedzieć, skąd one się biorą. Wtedy też przestaniesz reagować złościom na niektóre zachowania partnera.
Tworzenie związku z partnerem z ADHD (podsumowanie)
Jak widzisz, ADHD nie jest zaburzeniem, które przekreśla szanse na udaną relację romantyczną. Przeciwnie, wiele objawów ADHD może wręcz dodawać kolorytu w związku. Tym samym sprawią, że w relacji nie będzie występować nuda.
Artykuł sponsorowany